Zvislé ryhy na nechtoch

Otázka Libuša

Dobry deň, Mám 62 rokov. Vždy som mala nádherné nechty, ale teraz asi 2 roky mám zvislé ryhy. Prečo?


Odpoveď Eva

Pekný deň, Libuša, čo sa týka zvislých rýh na nechtoch, tak tento problém rieši mnoho žien. Niektoré celoživotne, niekto tak ako Vy, kedy píšete, že iba posledné roky. Je pomerne ťažké presne odpovedať na to, prečo niekomu ryhy na nechtoch vznikajú. Môže to byť spôsobené nedostatkom nejakých živín a vitamínov, stresom, ďalej tiež geneticky alebo jednoducho iba starnutím.

Ryhy na nechtoch však môžu upozorňovať aj na nejaké konkrétne ochorenie, takže určite by bolo vhodné si zájsť k lekárovi na takú tú všeobecnú preventívnu prehliadku a odbery krvi.

Možné príčiny vzniku zvislých rýh

Trauma: Mechanické poškodenie nechtov môže byť jednou z hlavných príčin vzniku zvislých rýh. To môže zahŕňať uhryznutie nechtov, tvrdé údery alebo nárazy, ktoré môžu poškodiť matrix a narušiť normálny rast nechtov.

Starnutie: S vekom sa rýchlosť rastu nechtov môže spomaliť a produkcia keratínu môže klesať. Tento prirodzený proces starnutia môže viesť k vzniku zvislých rýh a ďalších problémov s nechtami.

Nedostatok živín: Nechty potrebujú určité živiny, ako sú vitamíny, minerály a proteíny, aby zostali silné a zdravé. Nedostatok týchto živín, najmä vitamínu B, železa, zinku alebo bielkovín, môže viesť k oslabeniu nechtov a vzniku rôznych problémov, vrátane zvislých rýh.

Zdravotné stavy: Určité zdravotné stavy, ako je psoriáza, ekzém, diabetes alebo ochorenie štítnej žľazy, môžu ovplyvniť zdravie nechtov a viesť k ich oslabeniu alebo deformácii, vrátane vzniku zvislých rýh.

Chemoterapia: Chemoterapia, používaná na liečbu rakoviny, môže mať vedľajšie účinky na nechty, vrátane vzniku zvislých rýh. To je spôsobené poškodením matrixu nechtov ako vedľajším účinkom liečby. K problematike zvislých rýh na nechtoch máme aj na našom webe spracovaný článok, ktorého súčasťou sú aj odkazy na konkrétne produkty, ktoré odporúčame. Prosíme, prečítajte si ho:

Majte sa veľmi pekne. Eva Plachá BIO NAILS tel. 777075875