Zložka HEMA v hypoalergénnych produktoch

Otázka Marcela

Dobrý deň,

dostala som výzvu na hodnotenie zakúpených produktov (BBlaky), kúpila som ich, pretože sú deklarované ako hypoalergénne. Objavila sa mi reakcia na bežný gellak a hľadala som niečo šetrné. Kúpila som od Vás BB laky a bohužiaľ na ne sa objavila alergia tiež. Začala som viac pátrať a zistila som, že som najskôr alergická na latku HEMA (metakrylát), ktorá je aj v BB lakoch. Pátrala som po nete, čo je to za látku a objavila toto:

https://ekotox.cz/news/hema-2-hydroxyethyl-methakrylat-di-hema-tmhdc/

nechcem byť nejako rejpavá, ale úplne mi nepríde fér uvádzať tieto laky ako hypoalergénne, pokiaľ obsahujú túto látku, ktorá očividne je silný alergén. Nebudem toto písať do nejakého verejného hodnotenia, to nie je úplne môj štýl, ale napísať som Vám to musela. Som teraz skôr sklamaná, že sa musím gellaku vzdať a obyčajné laky mi na nechtoch nedržia.

S pozdravom

Marcela


 Odpoveď Eva

Pekný večer, Marcelko,

som rada, že ste ma napísala a veľmi rada Vám na Váš mail odpoviem. Verte, že ma veľmi mrzí, že sa Vám aj po použití hypoalergénneho produktu alergia objavila. Aj to sa samozrejme môže stať, tak, ako o tom píšeme v našom článku Všetko o alergiách v sekcii Blog.
Áno, máte pravdu v tom, že BB lak obsahuje zložku HEMA, čo je samozrejme uvedené v jeho zložení.
Ale obviňujete nás málinko nespravodlivo, pretože doposiaľ v podstate na celom svete v oblasti hypoalergénnej nechtovej kozmetiky platilo to, že za hypoalergénne produkty sú považované tie, ktoré majú výrazne znížený podiel HEMY. Čo samozrejme platí aj pri BB laku, ktorý je vyrábaný v Nemecku.
Všetky klasické gélové produkty skrátka obsahujú určitú dávku HEMY, všetci svetoví výrobcovia gélových produktov ju neustále do bežných produktov dávajú. A hypoalergénne gélové produkty obsahujú HEMY výrazne menej, v podstate cca o 80 - 90% menej, ako v ktorom produkte a ako ktorá značka.

Ešte pred dvanástimi rokmi, kedy som otvárala svoj kamenný obchod a e-shop, HEMU nikto nemusel riešiť, pretože v podstate sa žiadne alergické reakcie u žien neobjavovali. S postupom času, s výrazným rozmachom odboru gélovej modeláže, sa alergie začali objavovať čoraz viac, a to ako u žien na domáce využitie, tak aj profesionálok. A výrobcovia sa už museli začať zamýšľať nad tým, ako produkty vyrobiť tak, aby ich mohli používať aj ženy – alergičky. Úplne bez HEMY sa im to ale nedarilo, túto veľmi dôležitú zložku výrobcovia nedokázali ničím nahradiť. Pokúšali sa o to, ale bolo to vždy na úkor výdrže produktov. Preto sa HEMA aspoň v malej miere v produktoch ponechala a takto vyrobené produkty začali byť prezentované ako bezkyselinové alebo hypoalergénne. Na takto šetrné produkty sme sa špecializovali už pred 4 rokmi a máme s nimi u našich zákazníčok – alergičiek výrazne pozitívne skúsenosti. Samozrejme, tak, ako uvádzame v našom článku o alergiách v sekcii Blog, ani tieto oveľa šetrnejšie produkty nie sú "samospasiteľné", pretože každá žena je iná, každé telo i nechty reagujú inak a čo jednej zákazníčke úplne skvele "sadne" a alergia sa neprejaví , Tak to u inej byť nemusí. Nedá sa teda nikdy vopred odhadnúť, ako ktoré nechty zareagujú. Na túto skutočnosť teda v našom článku a alergiách upozorňujeme a nikdy žiadnej zákazníčke nesľubujeme, že sa u nich na 100% alergie nedostaví, pretože toto skrátka sľúbiť nemôže žiadny výrobca nechtovej kozmetiky na svete. Tu je odkaz na náš článok ohľadom alergií v sekcii BLOG

Ďalej by som Vás rada upozornila na náš ďalší článok v sekcii BLOG, ktorý sa venuje problematike HEMY av článku vysvetľujeme, čo to HEMA je a prečo je pre väčšinu citlivých žien alergizujúce. Tu je odkaz na náš článok

V tomto článku sa opäť píše, že ani produkty bez HEMY nemusia byť "samospasiteľné". Opäť je tu od samotných výrobcov pripúšťaná možnosť, že zákazníčka aj napriek úplne kompletnému vypusteniu HEMY môže mať alergiu na úplne inú zložku, ktorá je v produkte obsiahnutá.

Vždy je ale samozrejme veľmi vysoká pravdepodobnosť, že produkty, ktoré sú úplne bez HEMY, budú pre citlivú ženu alergičku vyhovujúce.
Našťastie už svetoví výrobcovia pochopili, že budúcnosť gélových produktov je úplne bez HEMY. Navyše je legislatívne jasné, že túto alergizujúcu zložku cca do dvoch rokov úplne zakáže Európska únia a tejto skutočnosti sa budú postupne musieť prispôsobiť všetci.
V tejto oblasti je s výskumom najďalej hypoalergénna značka Kinetics, ktorá vo svojich laboratóriách dokázala vyrobiť produkty úplne bez HEMY a my sa z týchto produktov nesmierne radujeme, pretože sú nielen šetrné a veľmi vhodné pre alergičky, ale aj krásne držia. Jedná sa o tzv. keramické gél laky, ktorým všeobecne hovoríme „nahá manikúra“. Jedná sa o gél laky, ktoré sú rovno spojené s jemnými polopriehľadnými farbami. Ale v ponuke je tiež úplne priehľadný. Sú úžasné nielen svojou kvalitou, ale aj výdržou.
Značka Kinetics sa zaviazala, že postupne do jedného roka budú všetky ich gélové produkty úplne bez HEMY.
Tu je odkaz na tieto produkty

HEMA je momentálne zakázaná v oblasti telovej kozmetiky. U profesionálnej nechtovej kozmetiky zatiaľ zakázaná nie je, ale cca do dvoch rokov celkom iste k tomuto zákazu od Európskej únie dôjde. Čo nás, ako predajca hypoalergénnej nechtovej kozmetiky veľmi teší. Lebo si neprajeme nič iné, než zdravie a spokojnosť všetkých našich zákazníčok.

Neviem, či Vás moja odpoveď uspokojila, ale verte, že som sa Vám snažila úplne úprimne napísať, ako to v skutočnosti je. Za svojou prácou, ktorá ma nesmierne baví a venujem sa jej poctivo už 12 rokov, si stojím a aj s čistým svedomím svojim zákazníčkam ponúkam len to najšetrnejšie, čo sa v oblasti nechtovej kozmetiky dá ponúknuť.

Majte sa veľmi pekne, nech sa Vám všetko darí a samozrejme Vám prajem aj veľa zdravia.

Eva